Gramofony to nie tylko sprzęt do odtwarzania muzyki, ale także symbol jakości dźwięku i pasji do analogowego brzmienia. Aby cieszyć się wszystkimi możliwościami gramofonu, warto znać kilka podstawowych zasad ich użytkowania oraz zadbać o odpowiednie akcesoria. Podpowiemy, jak najlepiej korzystać z gramofonu, aby wydobyć z niego najlepszy dźwięk i aby zachować go w doskonałym stanie przez lata.
1. Przygotowanie do pierwszego odsłuchu
Zanim zaczniecie odtwarzać swoje ulubione winyle, upewnijcie się, że gramofon jest odpowiednio ustawiony: podstawą jest stabilny poziom. Użyjcie poziomicy, aby sprawdzić, czy stoi równo, bo nawet niewielkie odchylenie może wpłynąć na jakość dźwięku.
Bardzo ważna jest kalibracja ramienia i wkładki. Do precyzyjnego ustawienia nacisku igły na płytę przyda się Pro-ject Measure It DS. Jest to uniwersalny miernik ułatwiający kalibrację i współpracuje z każdą wkładką i ramieniem.
2. Przedwzmacniacz gramofonowy – klucz do jakości dźwięku
Aby cieszyć się pełnym brzmieniem, niezbędny jest odpowiedni przedwzmacniacz gramofonowy. Jest on istotne, ponieważ wzmacnia sygnał z wkładki gramofonowej do mocy na poziomie obsługiwanym przez wzmacniacze. Wkładka gramofonowa generuje bardzo słaby sygnał, bez odpowiedniego wzmocnienia byłby zbyt cichy i niepełny. Dodatkowo przedwzmacniacz koryguje charakterystykę częstotliwościową sygnału, dostosowuje ją do standardu RIAA. Jest to niezbędne dla prawidłowego odtworzenia dźwięku z płyty winylowej. Wybór odpowiedniego modelu zależy od rodzaju wkładki: MM (ang. Moving Magnet) lub MC (ang. Moving Coil).
Przed zakupem upewnijcie się, że w waszym wzmacniaczu jest wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy lub zainwestujcie w zewnętrzny przedwzmacniacz wysokiej jakości – można takie znaleźć w dobrych sklepach audio. Co więcej, sam wzmacniacz jest niezbędny do prawidłowego działania gramofonu, ponieważ to on finalnie wzmacnia sygnał do poziomu słyszalnego przez głośniki, zapewnia w ten sposób odpowiednią moc i jakość dźwięku.
3. Regularne czyszczenie płyt winylowych
Czystość płyt winylowych to podstawa długowieczności gramofonu i jakości dźwięku. Kurz i brud mogą nie tylko obniżyć jakość odtwarzania, ale także uszkodzić igłę. Do regularnego czyszczenia używajcie szczotki z włókien węglowych, takiej jak Tonar Nostatic Brush: skutecznie usuwa zanieczyszczenia i odprowadza ładunki elektrostatyczne.
W razie trudniejszych zabrudzeń warto sięgnąć po Tonar QS Vinyl Cleaner, czyli specjalny płyn do myjek winylowych: skutecznie usuwa brud nawet z zakamarków.
4. Eliminacja ładunków elektrostatycznych
Ładunki elektrostatyczne mogą negatywnie wpływać na odtwarzanie muzyki. Aby je zneutralizować, użyjcie Furutech Destat III. To niewielkie urządzenie w ciągu 15 sekund eliminuje ładunki elektrostatyczne z płyt i sprzętu audio. Takie postępowanie jest konieczne po to, aby:
- dźwięk był czystszy,
- dźwięk był wyraźniejszy,
- gramofon działał płynniej.
5. Regularna konserwacja gramofonu
Gramofony należy regularnie konserwować, po to aby działały bez zarzutu przez wiele lat. Przede wszystkim igła powinna być często czyszczona i wymieniana zgodnie z zaleceniami producenta. W zestawie ze szczotką Tonar Nostatic Brush znajdziecie również specjalną szczoteczkę do igły służącą do utrzymania igły w idealnym stanie. Co pewien czas sprawdzajcie stan łożysk ramienia i napędu. W razie potrzeby smarujcie je odpowiednimi preparatami, aby mechanizm działał płynnie.
Użytkowanie gramofonu to nie tylko odtwarzanie muzyki, ale także troska o sprzęt, który ma odtwarzać najlepsze brzmienie. Pamiętajcie o odpowiednim ustawieniu gramofonu, regularnej kalibracji i czyszczeniu, o neutralizowaniu ładunków elektrostatycznych. Taka dbałość zapewni działanie gramofonu bez zarzutu i popłynie z niego dźwięk zachwycający jakością.
Dobre wzmacniacze oraz przedwzmacniacze mają ogromne znaczenie, dlatego warto zainwestować w wysoką ich jakość. Znajdziecie takie w sprawdzonym sklepie audio. Pamiętajcie, że dbałość o detale dostarczy pełnego analogowego dźwięku.