Wypalenie zawodowe może przytrafić się każdej osobie, która pracuje ponad swoje siły. Istnieją jednak branże szczególnie narażone na ten syndrom – w tym środowisko IT. Co więcej, koszt wypalenia zawodowego w Polsce szacuje się na 10 miliardów złotych rocznie. Jak uniknąć tego syndromu?
Czym jest wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe to wyczerpanie na płaszczyźnie fizycznej, emocjonalnej i duchowej. Według jednej z teorii obejmuje ono depersonalizację, wyczerpanie emocjonalne i obniżone poczucie dokonań osobistych. Do głównych czynników wypalenia zawodowego zalicza się przewlekły stres, który towarzyszy ludziom każdego dnia w pracy, a oni nie potrafią sobie z nim poradzić.
Jak uniknąć wypalenia zawodowego – metody
Ciągłe problemy i ogromna ilość spraw do załatwienia sprawia, że prędzej czy później wpływa to na nasze samopoczucie, zdrowie fizyczne i kondycję psycho-emocjonalną. W jaki sposób możemy więc uniknąć stresu i wypalenia zawodowego?
Bądź asertywny!
Jeśli jesteś nowym pracownikiem i dopiero wdrażasz się w pracę w firmie, często możesz spotkać się z przekonaniem, że musisz się wykazać. Z takiego założenia czasem wychodzą także menedżerowie, którzy zlecają nowym pracownikom ogromną ilość pracowników, co łączy się z ich wykorzystywaniem. Jeśli czujesz się przytłoczony ilością zadań do wykonania, nie zgadzaj się na kolejne.
Pracuj w godzinach pracy, a nie w godzinach odpoczynku
Pracownicy, którzy nie potrafią odmówić, poświęcają całe swoje życie – w tym prywatne – pracy zawodowej. Nie można jednak wiecznie funkcjonować w taki sposób! To właśnie te osoby są najbardziej narażone na wypalenie zawodowe,chroniczny stres, a nawet zawały serca. Na pewno nie chcesz do nich dołączyć. Dlatego – o ile to możliwe – pracuj w wyznaczonym czasie i zachowaj zdrowy balans pomiędzy pracą, a życiem prywatnym.
Ustal sobie priorytety
Nie każdy projekt, który masz wykonać jest do zrobienia na tu i teraz. Warto więc wykonać miesięczny harmonogram zadań, w którym ustalisz ich priorytety. Na początku listy znajdą się oczywiście najważniejsze projekty, a na dalszych pozycjach te, które mogą sobie poczekać.
Higiena psychiczna
Higiena psychiczna polega na spaniu minimum 8 godzin, budzeniu się wypoczętym i zostawieniu pracy w miejscu pracy, a nie zabieraniu jej ze sobą do domu. Tylko w taki sposób można utrzymać work-life balance. Po pracy relaksuj się tak często i tak długo jak tylko możesz!
Rozrywka w pracy jak najbardziej wskazana
W niektórych firmach IT podczas pracy biurowej można skorzystać z chill roomów, w których znajduje się np. wygodna kanapa, konsola czy stół do ping-ponga. Wszystko to jest stworzone dla pracowników, aby mogli oni się odprężyć, a może i nawet wpaść na kreatywne rozwiązanie jakiegoś problemu.
Naucz się odmawiać
Nauka odmawiania nie jest łatwa – w końcu kto z nas chce zrobić komuś przykrość? Raczej chcemy, aby inni nas lubili. Musisz więc nauczyć się słowa “nie” i poznać jego granice. Jeżeli będziesz wykorzystywał je za często, Twój szef może pomyśleć, że uciekasz od swoich obowiązków. Jeśli natomiast będziesz wypowiadał je za rzadko to bardzo szybko się wypalisz. Musisz się dobrze rozeznać i przeanalizować swoją pracę oraz czas jej poświęcony. Dzięki temu będziesz wiedział gdzie i kiedy będziesz mógł stawiać granicę.
Wyciągaj wnioski ze swoich doświadczeń
Nie da się ukryć, że jest to bardzo przydatna umiejętność – szczególnie jeśli chodzi o ścieżkę zawodową. Nikt nie jest idealny i każdy popełnia błędy, jednak tylko niektórzy potrafią wyciągnąć z nich odpowiednie i przydatne wnioski. Jeżeli nauczysz się to robić, to będziesz mógł pokierować swoją karierę w kierunku dalszego rozwoju.
Źródło: https://awareson.com/