Jaka jest charakterystyka łożysk igiełkowych?

Łożyska igiełkowe to elementy toczne powszechnie wykorzystywane przy konstrukcji mniejszych maszyn elektrycznych, spalinowych, drukarskich czy też poligraficznych. Obecnie dostępne jest kilka podstawowych rodzajów tych łożysk, które różnią się nie tylko charakterystyką wykonania, ale także potencjałem zastosowania. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne typy łożysk igiełkowych.

Czym są łożyska igiełkowe?

Łożyska igiełkowe to szeroka kategoria elementów, które stosowane są w procesie przenoszenia obciążenia poprzecznego. Charakteryzują się one brakiem osiowości, małym przekrojem poprzecznym i wysoką nośnością. Należą do większej grupy łożysk wałeczkowatych tocznych. Nazwa łożysk igiełkowych wzięła się od charakterystycznych wałków o niewielkiej średnicy, które znajdują się wewnątrz pierścienia. Elementy te są odporne na intensywną eksploatację i cechują się niską awaryjnością.

Rodzaje łożysk igiełkowych i ich charakterystyka

Niezwykle ważne jest odpowiednie dopasowanie łożysk igiełkowych do danego typu maszyny i specyfiki jej pracy. Właśnie dlatego na rynku dostępne są różne rodzaje tego elementu przenoszenia obciążenia poprzecznego. Poznaj podstawowe rodzaje łożysk igiełkowych i ich charakterystykę. Wybrane łożyska igiełkowe znajdziesz w ofercie Grupy Marat.

Łożyska igiełkowe cienkościenne

Jak sama nazwa wskazuje, modele te posiadają cienkie ścianki. Ponadto charakteryzują się niewielkim przekrojem poprzecznym i zachowują swoją dużą nośność. Konstrukcja tego typu łożyska pozwala na wykonanie montażu z uwzględnieniem pasowania ciasnego w oprawie. W ten sposób powstaje stabilna i jednolita konstrukcja.

Łożyska igiełkowe nieprzelotowe

To rodzaj łożysk cienkościennych, które z jednej strony są zamknięte. Oznacza to, że są nieprzelotowe. Wykorzystuje się je przede wszystkim na końcach wału.

Łożyska igiełkowe przelotowe

Łożyska igiełkowe cienkościenne przelotowe charakteryzują się otwartymi oboma końcami. W tej kategorii produktów znajdują się modele z pełną lub niepełną liczbą igiełek. Mają one różne zastosowanie w przemyśle.

Łożyska igiełkowe wzdłużne

Elementy tego typu stosuje się przede wszystkim przy obciążeniach promieniowych, które są przenoszone tylko w jednym kierunku. Zastosowanie tego typu łożysk sprawia, że w budowie maszyny nie trzeba uwzględniać dodatkowego miejsca na inne łożyska.

Łożyska igiełkowe nastawne

Te łożyska posiadają pierścień zewnętrzny. Ponadto ich budowa pozwala na zamontowanie dwóch pierścieni gniazd o wklęsłej, kulistej powierzchni wewnętrznej. Modele te charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, małym przekrojem oraz stosunkowo dużą nośnością.

Łożyska igiełkowe zespolone

Tego typu produkty wykorzystuje się do przenoszenia zarówno obciążeń promieniowych, jak i osiowych. Modele zespolone są połączeniem łożysk igiełkowych poprzecznych i wzdłużnych. Znajdują zastosowanie m.in. przy łożyskowaniach ustalających.

Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości łożysk igiełkowych do maszyn, zwróć uwagę na jakość użytych materiałów oraz precyzję wykonania. Rozwiązania renomowanych producentów zawsze dają gwarancję najwyższych rynkowych standardów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 14 =