Pomiary natężenia oświetlenia z Ekofit!

W każdym miejscu pracy, niezależnie od charakteru wykonywanych obowiązków, pracodawca musi zapewnić swoim podwładnym odpowiednie warunki oświetleniowe. Warunki te nie są ustalane przez samą firmę – określa je Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2005 roku. Jak pracodawca może sprawdzić, że dopełnił obowiązku?

Czy każda firma musi sprawdzać poziom natężenia oświetlenia?

Sprawdzanie oświetlenia zalicza się do pomiarów środowiska pracy. Jak mówią przepisy, każdy pracodawca musi wykonać badanie natężenia oświetlenia w przeciągu jednego miesiąca od rozpoczęcia swojej działalności lub kiedy doszło do zmian w organizacji stanowiska pracy. Ponadto przeprowadza się także okresowe pomiary natężenia oświetlenia. Na podstawie wyników z otrzymanych pomiarów przygotowywana jest ocena ryzyka zawodowego w danym miejscu pracy.

Dlaczego dobre oświetlenie jest tak ważne?

Jakość oświetlenia ma ogromne znaczenie dla komfortu i zdrowia pracownika. Szkodliwe jest zarówno zbyt słabe, jak i zbyt silne oświetlenie, jeśli jednak specyfika danego zawodu wymaga pracy przy mocnym, ostrym świetle, konieczne jest zapewnienie pracownikom właściwej ochrony i takiej organizacji, aby w niekorzystnym środowisku nie przebywać za długo.

Profesjonalne pomiary oświetlenia, wykonywane przez Ekofit, pozwalają ocenić zgodność z normami w zależności od branży i charakteru pracy – zalecenia nie są identyczne dla wszystkich stanowisk, bo inne normy dotyczą oświetlenia np. w zakładach produkcyjnych, a jeszcze inne w biurach czy lokalach usługowych. Oświetlenie zaliczane jest do fizycznych czynników środowiska pracy i może być uznawane za czynnik uciążliwy, co oznacza, że jeśli będzie niewłaściwe, to przyczyni się do problemów zdrowotnych z narządem wzroku oraz negatywnie wpłynie na wydajność pracy w takim miejscu.

Jak przeprowadza się pomiary?

Pomiary są wiarygodne, jeśli dokonuje się ich z wyłączeniem wpływu naturalnego światła słonecznego – z tego względu najlepszą porą na badania są godziny po zapadnięciu zmroku, ewentualnie robi się je w dzień przy pełnym zasłonięciu okien. Lampy wyładowcze muszą być przed pomiarem wyświecane przez co najmniej 30 min. Badania robi się w przynajmniej trzech różnych miejscach, a jeśli sprawdzany obszar jest duży, płaszczyznę dzieli się na kwadraty o bokach 1 metra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 18 =