Faktoring jako elastyczna i przede wszystkim wygodna forma finansowania cieszy się coraz większym uznaniem wśród przedsiębiorców. Gwarantuje on przede wszystkim płynność finansową firmy, pozwala na pozyskanie środków na inwestycje w rozwój firmy i dodatkowo mobilizuje kontrahentów do regulowania zobowiązań. Wzrastająca popularność faktoringu wiąże się też z rozwojem samych usług faktoringowych. Ponieważ coraz więcej firm świadczących ten rodzaj finansowania poszerza swoją ofertę o faktoring samorządowy. Czym zatem jest ten rodzaj faktoringu? Na jakich zasadach funkcjonuje? I jak pomaga jednostkom samorządowym?
Czym jest faktoring samorządowy?
Faktoring samorządowy jest odmianą faktoringu dedykowaną przedsiębiorcom współpracującym z jednostkami samorządu terytorialnego. Dzięki tej usłudze przedsiębiorca uzyskuje niemalże natychmiastowe finansowanie bez konieczności oczekiwania na termin płatności z faktury wystawionej dla jednostki samorządowej. Z kolei jednostki samorządowe korzystają, mogąc regulować zobowiązania przy odroczonych terminach płatności z faktur, co często pozwala JST na pozyskanie nowych kontraktów, dzięki czemu zostaje utrzymana płynność finansowa danej jednostki.
Mechanizm działania faktoringu samorządowego
Współpraca w ramach faktoringu samorządowego wymaga przede wszystkim zawarcia umowy z kontrahentem przedsiębiorcy, czyli umowy z wybraną jednostką samorządu terytorialnego. Przy czym umowa powinna zawierać informacje dotyczące rodzaju świadczonych usług lub rodzaju dostarczanego do JST towaru.
Po zawarciu umowy przedsiębiorca po wykonaniu danej usługi lub sprzedaży danego towaru wystawia fakturę i dostarcza ją do JST.
W kolejnym kroku zgłasza wystawioną fakturę do firmy faktoringowej do faktoringu samorządowego. Następnie faktor wraz z faktorantem ustalają warunki współpracy przez wybranie rodzaju faktoringu samorządowego. Dokonują wyboru usług dodatkowych i zawierają umowę faktoringową.
Po ocenie sytuacji finansowej JST jako kontrahenta, która w przypadku faktoringu samorządowego jest ograniczona do niezbędnego minimum, przedsiębiorca otrzymuje środki finansowe z wystawionej faktury bez konieczności oczekiwania na uregulowanie faktury przez daną JST.
Rodzaje faktoringu samorządowego
W przypadku faktoringu samorządowego JST mają z reguły do wyboru:
- Faktoring pełny, w którym ryzyko niewypłacalności przejmuje faktor, czyli firma faktoringowa.
- I faktoring niepełny, w którym ryzyko niewypłacalności kontrahenta pozostaje po stronie przedsiębiorcy.
Ponadto JST mogą również korzystać z faktoringu odwrotnego określanego też mianem faktoringu kupieckiego. Polega on na tym, że dana JST otrzymuje od przedsiębiorcy zamówiony towar, ale fakturę za niego reguluje za 30,60 lub 90 dni. Przedsiębiorca natomiast otrzymuje płatność od faktoranta w maksymalnie krótkim terminie.
Korzyści z faktoringu dla JST
- Faktoring samorządowy gwarantuje JST pewne i przede wszystkim bezzwrotne źródło finansowania dla kontrahentów.
- Jest też wsparciem finansowym działalności JST nawet przy braku środków na realizację danej inwestycji w danym momencie.
- Kolejną korzyścią jest gwarancja refinansowania jako elementu postępowań przetargowych. Dzięki czemu w przypadku JST przestaje obowiązywać wymóg przeprowadzania przetargu, ponieważ to faktor finansuje dotychczasowe zobowiązania.
- Ponadto dzięki faktoringowi samorządowemu poszczególne JST mają w niektórych przypadkach możliwość spłaty zobowiązania do faktora nawet w ratach.
Krótkie podsumowanie
Usługa faktoringu samorządowego niesie moc korzyści zarówno dla JST, jak i współpracującym z nimi przedsiębiorcom. Dlatego bezsprzecznie warto pozyskać szczegółowe informacje dotyczące faktoringu samorządowego na stronie
https://pragmago.pl/porada/czym-jest-faktoring-samorzadowy/
Z pewnością warto też pozyskać informacje dotyczący współpracy z PragmaGO SA w ramach faktoringu samorządowego. I przy zawarciu umowy z daną jednostką samorządową na wykonanie usług lub sprzedaż towarów podjąć decyzję o współpracy z tym godnym zaufania faktorem.