Części zamienne do samochodów dostawczych – nowe czy używane?

Fabrycznie nowa część jest na gwarancji, wysokiej jakości, idealnie pasująca do konstrukcji samochodu. Jej minusem jest cena – nowe podzespoły sporo kosztują i nie wszyscy kierowcy chcą ponosić tak wysoki wydatek. Czy warto w takim razie kupować części zamienne na rynku wtórnym?

Kiedy opłaca się kupować nowe części?

Zakup nowych, oryginalnych część ma sens, gdy auto dostawcze liczy sobie maksymalnie trzy lata. Taki pojazd jest jeszcze często na gwarancji, więc zakup drogich podzespołów będzie ekonomicznie uzasadniony, a w razie kolizji auta dostawczego nie będzie problemu z wypłatą odszkodowania – jeśli podczas naprawy część oryginalna zostanie zastąpiona używaną, niektórzy ubezpieczyciele odmawiają wypłaty albo ograniczają jej wysokość.

W starszych, już dość mocno wyeksploatowanych pojazdach dostawczych, nie opłaca się montować kosztownych części oryginalnych, choć oczywiście spełnią one swoją rolę. Zwykle jednak lepszym rozwiązaniem będzie zakup tańszej części używanej, ale pod warunkiem, że wciąż spełnia ona określone parametry.

Czy używane części są bezpieczne?

Rynek wtórny części do samochodów dostawczych jest bardzo duży i niezależnie od modelu pojazdu, właściciel powinien być w stanie znaleźć potrzebny element. W sprzedaży znajdują się części w niezłym stanie, ale mimo wszystko jest to dość duże ryzyko, bo nie ma takiej gwarancji jak w przypadku produktów nowych. Nie zawsze jest też pewność co do legalnego pochodzenia sprzedawanej części.

Markowe zamienniki

Części używane są tanie, ale nie zawsze pewne, z kolei te oryginalne oznaczają duże wydatki, dlatego korzystną alternatywą dla właścicieli samochodów dostawczych są markowe zamienniki. Są to części nowe, tyle że bez logo producenta auta. Ich produkcja wygląda jednak bardzo podobnie – muszą one spełniać określone wymogi konstrukcyjne oraz jakościowe, a jeśli są to zamienniki certyfikowane, to mają one rekomendację producenta pojazdu. Inaczej mówiąc, dobrej klasy zamiennik, zakupiony na Suder.eu, będzie tak samo pasować jak część oryginalna. Markowe zamienniki cenione są ze względu na wysoką wytrzymałość i bezawaryjność, a ich cena jest bardziej przystępna w porównaniu do kosztu zakupu części z logiem producenta pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 12 =