Pożar mieszkania a ekspertyza budowlana

Pożar mieszkania jest traumatycznym wydarzeniem, a ponadto generuje on ogromne straty. Lokal wymaga gruntownego remontu, w przeciwnym razie zapach spalenizny będzie się długo unosił w powietrzu, a po pewnym czasie mogą pojawić się czarne plamy na ścianach. Aby uzyskać odszkodowanie za poniesione straty, warto skorzystać z usług rzeczoznawcy budowlanego!

Pożar mieszkania – kiedy należy Ci się odszkodowanie

Pamiętaj, że możesz dostać odszkodowanie, nawet jeśli nie ubezpieczyłeś mieszkania. W tym przypadku powinieneś skorzystać z usług rzeczoznawcy budowlanego, który ustali, czy pożar wyniknął z zaniedbania wykonawcy. Jeśli tak, możesz domagać się naprawienia szkód, a wydatki pokryte są z polisy OC osoby odpowiedzialnej za szkodę, np. architekta, czy kierownika budowy. 

Pożar mieszkania nie oznacza, że ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie. Niekiedy może on się powoływać na wyłączenia z OWU lub stwierdzić, że doszło do niego z Twojej winy. Jeśli nie zgadzasz się z opinią towarzystwa ubezpieczeniowego, skontaktuj się z biegłym rzeczoznawcą budowlanym. Specjalista sporządzi ekspertyzę techniczną, w której jasno wskaże przyczynę pożaru. 

Pożar mieszkania – zasady postępowania

Po ugaszeniu pożaru w mieszkaniu pojawia się policja, a następnie rzeczoznawca budowlany, który ma za zadanie ustalić przyczynę powstania szkody. Po zakończeniu akcji gaśniczej straż pożarna odłącza elektryczność i dopływ gazu, oprócz tego oceni, czy można bezpiecznie przebywać na terenie pogorzeliska. Rzeczoznawca budowlany opracuje ekspertyzę, w którym szczegółowo opisze stan techniczny budynku i elementy nośne. Jeśli winy nie ponosi żaden z domowników, na miejsce przybywa agent ubezpieczeniowy, który oceni straty. 

Ze sprzątaniem mieszkania po pożarze należy wstrzymać się do zakończenia czynności dochodzeniowo-śledczych. Pamiętaj jednak, żeby nie robić tego samodzielnie. Ze względów bezpieczeństwa warto skorzystać z usług doświadczonej firmy, która dysponuje odpowiednim sprzętem i dużą wiedzą. 

Szkody spowodowane przez pożar mieszkania

Skala zniszczeń po pożarze mieszkań uzależniona jest od:

  • charakterystyki technicznej budynku,
  • wielkości i czasu trwania pożaru,
  • źródła ognia,
  • sposobu przeprowadzenia akcji gaśniczej.

Przed powrotem do mieszkania po pożarze należy wykonać niezbędne prace remontowo-budowlane. Nie można również zapomnieć o neutralizacji niebezpiecznych substancji, które wydzielają się podczas spalania się i topienia tworzyw sztucznych, klejów, czy tekstyliów. Oprócz tego ekspert budowlany przypomni o pozbyciu się nalotu i zapachu spalenizny.

Ekspertyza budowlana – podstawa do wszczęcia postępowania odszkodowawczego 

Ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie za pożar mieszkania. Jeśli jednak uznasz, że podana kwota jest zbyt niska, zasięgnij opinii rzeczoznawcy budowlanego. Specjalista ustali zakres robót, które trzeba wykonać, aby lokal nadawał się do użytku. Oprócz tego biegły ekspert oszacuje koszty usunięcia szkód, wyrządzonych podczas akcji gaśniczej. Niezależnie od tego, jak szybko zostanie ona podjęta, zniszczeniu ulegną ściany, sufity i podłogi, a także:

  • okna, drzwi, karnisze i schody,
  • meble, sprzęty AGD i RTV,
  • instalacje elektryczna, 
  • rzeczy osobiste.

Warto również skontaktować się z rzeczoznawcą, który stwierdzi, czy pożar mieszkania naruszył konstrukcję budynku. Specjalista może zalecić wymianę izolacji termicznej, skucie tynku na ścianach, czy wykonanie nowego sufitu. Ekspertyza budowlana niejednokrotnie uwzględnia konieczność osuszenia lokalu, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych stosuje się osuszacze.

Rzeczoznawca budowlany – skorzystaj z usług specjalisty!

Zastanawiasz się, dlaczego ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie za pożar mieszkania? Niejednokrotnie wynika to z błędów popełnianych podczas likwidacji szkody. Czasami agent ubezpieczeniowy wykona pobieżnie dokumentację techniczną, nie potrafi prawidłowo obsługiwać programów lub nie dysponuje odpowiednim sprzętem do oceny szkody. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług rzeczoznawcy budowlanego, który może udowodnić, że likwidator nie uwzględnił wszystkich zniszczeń lub źle określił materiały budowlane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − pięć =