Słupki ostrzegawcze drogowe. Jak rozumieć oznaczenia na nich?

Biało-czerwone słupki ostrzegawcze montuje się przy drogach wojewódzkich i krajowych, ale można je też ustawić przy drogach gminnych i powiatowych, pod warunkiem, że mają one asfaltową lub utwardzoną nawierzchnię. Urządzenia zwiększają bezpieczeństwo kierowców, także w warunkach słabej widoczności. Podpowiadamy, jak czytać oznaczenia na słupkach!

Słupki ostrzegawcze – nieoceniona pomoc przy określaniu lokalizacji

Urządzenia przydają się w razie wypadku, ponieważ odczytując dane, znajdujące się na nich, możemy ułatwić dojazd ekipie ratunkowej. Słupki ostrzegawcze poprawiają bezpieczeństwo ruchu, ponieważ informują kierowców o zbliżaniu się do zakrętu lub rozszerzenia drogi. Można je ustawić przy wyjeździe ze swojej posesji, pod warunkiem, że wcześniej uzyskamy zgodę. W tym celu złóż wniosek o zamontowanie urządzenia do zarządcy drogi. 

Jak czytać słupki ostrzegawcze?

Słupki ostrzegawcze U-1 ustawia się na poboczach, aby wskazać kierowcom szerokość i przebieg drogi. Niekiedy podaje się na nich również pikietaż, zwany również kilometrażem. Należy zaznaczyć, że odległość między słupkami wynosi 100 m, co zdecydowanie ułatwia orientację w terenie. Informacje na słupku czytamy od góry do dołu: numer, kilometr i metry drogi. Wspomniane dane są kluczowe, jeśli doszło do wypadku lub kolizji. W ten sposób możemy podać swoją lokalizację, z dokładnością do 100 m, nie używając przy tym GPS w telefonie, ani innych urządzeń. 

Słupki U-2 umieszcza się nad barierami ochronnymi. Można je ustawić wzdłuż dróg, aby ułatwić kierowcy prawidłowe wykonanie manewru skrętu. Oprócz tego pozwalają one doprecyzować lokalizację zjazdu ze skrzyżowania. Słupki ostrzegawcze U-2 mają biało-zielone pasy poprzeczne, wykonane z folii odblaskowej. Każdy pas ma szerokość 15 cm, co zwiększa widoczność słupka. Urządzenia znajdują się przynajmniej 50 cm od krawędzi jezdni. 

Słupki drogowe – wygląd i montaż

Słupki ostrzegawcze mają 150 cm wysokości, przy czym 100 cm wystaje znad ziemi, a pozostałe 50 cm musi być w nią wbite. Czerwone odblaski na słupku wskazują na prawą stronę jezdni, z kolei białe – na lewą, co ułatwia jazdę kierowcom. Elementy odblaskowe powinny mieć określony kształt i wymiary. Zgodnie z przepisami muszą przybrać postać prostokąta o wysokości 20 cm i szerokości 4 cm. Jeśli przy drodze znajduje się telefon alarmowy, wówczas na słupku umieszczony jest symbol słuchawki i strzałka, wskazująca kierunek, w którym powinniśmy się udać. 

Słupki drogowe zazwyczaj umieszcza się w odległości 1 m od krawędzi jezdni, niekiedy ustawia się je bliżej. Należy jednak zaznaczyć, że minimalna odległość wynosi 50 cm, ponadto urządzenia nie mogą dezorientować kierowcy. Oprócz tego ważne jest zachowanie odstępów między słupkami. Nie powinny one wynosić więcej niż 100 m, wspomniana zasada obowiązuje w przypadku łagodnych zakrętów i prostych dróg. Jeśli jednak mamy do czynienia z ciasnym zakrętem, słupki ostrzegawcze można ustawić gęściej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − trzy =